
Idén a TEDxLibertyBridgeWomen elindítja mecénás programját, amelynek fővédnöke Ránky Katalin, a L’Oréal Magyarország korábbi vezérigazgatója, a L’Oréal UNESCO Nőkért és a Tudományért díj alapítója és a díjbizottság elnöke.
Pályafutásod során nemes és fontos ügyekhez adtad a neved, mi inspirált arra, hogy ezúttal csatlakozz a TEDxLibertyBridgeWomenhez, és támogasd a szervezet célkitűzéseit?
Sokan megkérdezték tőlem aktív pályafutásom során, hogy milyen hátrányom származott abból, hogy nő vagyok. A kérdezők mind csalódottak voltak, amikor azt válaszoltam, hogy nekem semmilyen. Bár a saját bőrömön nem tapasztaltam megkülönböztetést, pontosan tudom, hogy ez nem általános. Sok nő kerül hátrányos helyzetbe többek között azért, mert a munkáltatók még mindig szívesebben léptetnek elő férfiakat. Egy korábbi kutatás szerint egy nőt a szakmai előmenetelében három évre vet vissza az, ha vállal egy gyermeket, ha kettőt, akkor mindjárt hat év lesz a lemaradás. Én hiszem azt, hogy ez az adat felülírható. Szeretnék mindenkinek segíteni, aki egy nemes cél érdekében azon dolgozik, hogy a nők képesek legyenek legyőzni a fentiekhez hasonló akadályokat. A másik dolog, ami inspirált, hogy sok tapasztalatot szereztem vezetőként, ha ezt sikerül átadnom a következő generációknak, akkor boldogan megteszem.
Korábban egy alkalommal azt nyilatkoztad, fontos megtalálnunk azokat az embereket, akik segítenek bennünket, hogy eljussunk oda, ahova tartunk. Mi a csapaton belül is hiszünk ebben, sokfélék vagyunk, az egyik hajtóerőnk, hogy tanulhatunk egymástól. Szerinted miért fontos ez a sokszínűség?
Vezetőként olyan emberekkel vettem magam körül, akik máshoz értettek, mint én. Bármit is csináljunk nagy szükség van arra a dologra, amit én csak úgy hívok, szellemi pingpong. Amikor van egy ötletünk, akkor a megvalósítás előtt muszáj ütköztetni a véleményünket. Ez a folyamat pedig akkor lesz a leghatékonyabb, ha olyan emberekkel megyünk bele ebbe a szellemi párharcba, akik más erősségekkel bírnak, mint mi. Amikor egy diverz csapatban zajlik ez a szellemi pingpong, akkor sokkal előbbre jut az egyén, mintha teljesen egyforma emberekkel dolgozna.
A TEDx rendezvények itthon megnyitottak egy új csatornát, olyan témák kerültek fel a színpadra, amelyekkel korábban, hazai környezetben nem találkoztunk. A TEDxLibertyBridgeWomen rendezvénnyel pedig a női témák kaptak egy saját platformot. Mit gondolsz, mely gondolatokat lenne fontos, akár egy, a mecénásoknak szóló Liberty Café keretein belül átbeszélni?
Még mindig nagyon kevés szó esik arról, hogy hogyan válasszunk megfelelő állást, hogyan készüljünk fel egy állásinterjúra. Nem szerencsés, ha csak az befolyásolja a döntésünket, hogy milyen a cég jövedelmezősége, netán mennyire híres vagy mik a céljai, lényeges az is, hogy ismerjük a vezetőket, és a cégben róluk kialakult képet. Hiszen szakmailag akkor tudunk fejlődni, ha olyan ember mellett dolgozunk, akitől lehet is tanulni. Ezt például érdemes lenne megvitatni egy alkalommal.
A mecénás program többek között lehetőséget ad a csatlakozóknak arra, hogy az eseményen felmerülő témákat vagy az előbbihez hasonló gondolatokat részleteiben is átbeszéljünk, szerinted miért érdemes bárkinek is csatlakozni?
Az egyik legfontosabb dolog az életben a példamutatás. Nagyon izgalmasnak tartom, hogy az eseményen az élet legkülönfélébb területeiről szólalnak fel nők és férfiak, és mondanak el egy-egy történetet, ami megfontolandó. Ezekből a történetekből állhat össze egy vízió, egy példakép. Ugyanakkor a mecénás be tud kerülni abba a belsőbb körbe, ahol már nemcsak általános érvényű gondolatokat, hanem konkrétumokat is megfogalmaznak a résztvevők, ami segíti a mecénás szakmai előmenetelét és természetesen a személyes fejlődését.
Ha már a példaképekről van szó, te mint sokak példaképe, mit mondanál magadról, mi az, amit érdemes tőled eltanulni, ellesni?
Ez már nehezebb kérdés… Az első talán az elhivatottság, a küzdelemre való képesség. Ahhoz, hogy valaki karriert csináljon három dologra van szüksége: tehetségre, szorgalomra és szerencsére. De a szerencse nem hullik senki ölébe, észre kell vennünk, ha szerencsénk van. A tehetség és a szorgalom kettőse pedig tulajdonképpen a küzdésről szól, arról, hogy sose veszítsük szem elől a célt. A másik fontos tanulnivaló, hogy oda kell figyelni az emberekre és szeretni kell az embereket, ami nem mindig egyszerű. De alázattal és nyitottsággal nem is lehetetlen. A harmadik tippem, és ez főként a női vezetőknek szól, hogy amikor hazamegyek, le kell vennem a tűsarkú cipőt. Nem szabad női vezetőként viselkedni otthon, egy normál családi élet kialakítására kell törekedni, ahol nem mindig a nőé a vezető szerep.
Végezetül egy kis érdekesség: tudott rólad, hogy szeretsz bridzselni, neked mitől olyan kedves ez a játék?
A briddzsel kapcsolatban a legfontosabb, hogy négy fő, két-két pár játssza. Amikor megnézzük a lapjainkat, eldöntjük, hogy mit akarunk, de sosem egyedül, hanem a társunkkal közösen. Ez nem egy one men show. A licitálás során a megfelelő szakkifejezésekkel kitaláljuk, milyen lapja van a párunknak, és hogy ketten együtt mit tudunk kihozni belőle. Persze, a szerencsén is múlik, de annál sokkal fontosabb, hogy együtt, összehangolt játékkal lehet csak nyerni a végén. És én ezt szeretem benne nagyon.